peníze

Azurit ve šperkařství

Modrý azurit, který vzniká postupným zvětráváním měděných rud, lze nalézt prakticky po celém světě. Také proto se jedná o minerál, který se ve šperkařství používá již velmi dlouho a společně s malachitem, s nímž často tvoří společné útvary.

Malachit je obdobně jako azurit v základu uhličitá sůl mědi, která je dále obohacena o kyslík. Azurit vzniká jako první minerál při oxidaci měděných rud, jeho další oxidací pak dochází k přeměně právě na malachit. 

Oba minerály jsou poměrně měkké a lze je dobře drtit na prášek, který se používá pro přípravu barev. Ve šperkařství se používá azurit tromlovaný a leštěný – opracováním lze získat velmi vysokého lesku.

Jako polodrahokam se pak azurit uplatňuje při výrobě bižuterie, korálků a valounků, případně se osazuje do drahých kovů jako součást šperku.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavých tématech, jako je móda, šperky nebo drahé kameny? Podívejte se na náš blog, kde najdete další informace.Můžete si například přečíst o značce  Reserved nebo Lindex a jejich značkové oděvní řadě.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat