peníze

Císařský řez je někdy jediná alternativa bezpečného porodu

Císařský řez (sekce) je operace, při které se děťátko narodí pomocí řezu do břišní dutiny a dělohy.

Podle MUDr. Petra Kaščáka, PhD., Primáře a přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky v Trenčíně by měl být císařský řez medicínsky indikován. Porodníci by měli dokázat ženy argumenty přesvědčit, že pokud mohou porodit spontánně, je to pro ně i dítě mnohem výhodnější. Naštěstí, císařských řezů bez indikace v současnosti ubývá.

Janka Imrichová se v aktuální části podcastu Gyncast svého stálého hosta ptá také na zotavování se po císařském řezu či na možnost rodit přirozeně, pokud už žena za sebou císařský řez má. Opravdu už neplatí „jednou císařský řez, vždy císařský řez“?

Kdy se používá celková a kdy spinální anestezie? Co jsou neporodnické indikace k císařskému řezu a proč by měly být raritní?

Dozvíte se, že technika císařského řezu je v současnosti tak přepracovaná a bezpečná, že mezi laickou a často i odbornou veřejností se vytrácí obava z této velké břišní operace.

„Když na plánovaný císařský řez přijde odpočatá rodička a chopí se ho odpočatý operatér, operace trvá 20 minut, je to jednodušší. Mnohem náročnější, i emočně, i v procesu rozhodování je strávit se ženou celou noc. Ale to je porodnictví. Proto ho děláme ,“ říká Kaščák.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat